Kod Şiirdir

Kod şiirdir

Evet bu iki cümleyi daha önceden duydunuz mu bilmiyorum ama yazılım üzerine birazcık araştırma yapmış olan herkes bu iki cümleyi mutlaka bir yerde görmüştür.

Aslında kod yazmak veya yazılım adına her ne derseniz deyin mutlak suretle yazmaktan çok “düşünmektir”. Bunu açıklamak gerekirse; bir kitabı sayfa sayfa yazarsınız; size gökyüzünü bana anlat desem uzun uzun anlatabilirsiniz ama bunu 2-3 kelime ile özetlemek ve bu özeti anlam ile süslemek işte bu düşünmekle olur. Öyle de bir yazılımcı veya coder’in işi de uzun uzun yazmaktansa en iyiyi en kısa yoldan ulaşmaktır.

gokyuzu

Önceki yazımız olan Algoritma‘da işlediğimiz gibi yine aynı yere geldik; Ne demiştik: her zaman en kısa yol. Çünkü bir kodu yazarken o kodun nerelere varacağını tahmin etmek imkansız oluyor. Başlarken bir hedefiniz olduğu doğru fakat bunun sonrasını hayal etmek imkansız. Çünkü bir şeylere başlamış ve önüne hiçbir şey geçiremiyorsunuz. Bir yazılımı istediğiniz kadar geliştirebilirsiniz. Bu sizin imkanlarınıza kalmış. Sizin düşüncelerinize ve unutmadan kod yazmak yazı yazmak demek değil; düşünmektir.

dusunmek

Biz yazılımcıları romantik yapan şey belki de budur; bilmiyor her yazılımcı romantik midir ama benim romantiklikten kastım şiir yazmaktır. Çünkü her yazılım eğer gerçekten bir yazılım ise bahsettiğim gibi yazmaktan çok düşünmektir; hal böyle olunca daha kısa kod; daha çok anlam çıkar. Başta bahsettiğim cümlelere, örneğe döneriz yine:

Size gökyüzünü sorsam uzun uzun anlatırsınız ama bunu 2-3 cümleye sığdırmak ve anlam ile süslemek işte bu düşünmekle olur.

kodsiirdir

Geri dön: Blog