Algoritma

Algoritma

Algoritma bir şeyi yapmaya başlamadan önce o şeyi yaparken yapacağınız şeylerin tek tek yazılmasıdır; biraz daha terimsel olmak gerekirse;

Belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.

Algoritma çok mu önemlidir?

Evet çok önemlidir. Zira bir web sitesini yapmaya başlamadan önce neyin nerede nasıl olacağını belirlemek işe başlamadan önce yapılır. Oysa bu da bir algoritmadır kaba tabirle. Düşünün bir inşaata başlayacaksınız ve 2 adet mühendisiniz var; birisi işe başlamadan önce harita mühendislerini, coğrafi konum ölçmelerini malzeme gereksinimlerini vs hepsini hesaplıyor ve size sunuyor; diğeri ise hiçbir şeye dikkat etmeden direkt işe girişmek istiyor. Şimdi düşünüldüğü ve bu iki mühendisinde aynı değerler altında farklı iki bina inşa edecekleri düşünülürse 2.mühendisin yaptığı bina da binlerce problem ve sıkıntı ortaya çıkacaktır. En basitinden insanlık hali bazı şeyler unutulacaktır. Oysa diğerinin bu araştırmaları ve gözlemleri sonucu bina gerçekten de sizin istediğiniz gibi bir halde olacaktır.

algoritma

Öyle ki bazen bir web yazılım da algoritma yapmadan işe girişilebiliyor. Daha sonradan o yazılan kod o kadar karışık bir hal almış oluyor ki 2 yıl sonra bir ekleme yapılmak istendiğinde bırakın ekleme yapmayı kodu tamamen silip sıfırdan yapmak çok daha kolay oluyor. Bu halde eğer bu kodun bir algoritması olmuş olsaydı, algoritmada istenilen değişiklik uygulanır ona göre  de koda entegre edilir di. Böylece ne kod zarar görür ne de gereksiz yere kodu tekrar yazmak zorunda kalınırdı.

facebook

En önemli ve püf noktası ise bu algoritmanın yapımında ortaya çıkıyor. En basitinden gitmek gerekiyor. İlk başlarda ufak gözüken adımlar daha sonra 20. adım, 30.adım derken bir bakmışsınız 3 basamaklı sayılara gelmişsiniz. Gerçekten de Facebook’un kurulumda algoritmalara erişseniz 3 değil belki de 4 basamağı bile görürsünüz. Algoritma da her şey tek tek ve adım adım yazılır. İki tane değişken ataması yani Ayşe’yi 1.sıradan kaldırıp, Ali’yi 1.sıraya koymak için ayrı ayrı basamak gerekir. Sebebi ise basit olmasını sağlamaktır.

Geri dön: Blog